Pacifica S01E06 |
Týká se nás občanská válka za svobodu proti totalitě v Barmě? Tato otázka přestává být řečnická. Evropský koncern Airbus spoluvlastní čínskou firmu AVIC, jež prodává letadla, výzbroj a služby spojené s jejich provozem barmské vojenské juntě. Se sankcionovanou juntou se ale zapletla i česká firma Compelson, jak informuje Český rozhlas Radiožurnál. Ta barmské policii prodala forenzní software, který umožňuje vysávat a třídit data z mobilů zatčených aktivistů a nevinných lidí…
O morálních, geopolitických a právních stránkách obchodování s toxickými režimy jsme si v šesté epizodě podcastu Pacifica povídali s dr. Martinem Hálou, ředitelem projektu Sinopsis.
Existují nějaké precedenty, kdy uživatelé mobilních aplikací úspěšně žalovali vývojáře „špionážních“ softwarů pro porušení ochrany soukromí?
Může evropský investor v Číně reálně změnit rozhodování firem, které tam spoluvlastní státní agentury určené pro přímou kontrolu podnikání?
Jak fungují čínské „joint ventures“ a jak se Volkswagenu vymstilo, že se spolu s českou Škodou do jejich tvorby s ČLR pustily? – Díky nevšednímu nadhledu a vhledu do dění v jihovýchodní Asii a Číně, jímž dr. Hála disponuje, se z těchto otázek stávají vstupenky do nepříjemně hmatatelných souvislostí obchodování v pletivu mezinárodně-politických vztahů.
Další čtení a náměty:
Artur Janoušek: Česká firma dodávala do Myanmaru software na ‚vysávání‘ dat z mobilů. Tvrdí, že sankce neporušila. Rozsáhlý článek je de facto otázkou, kdo a jak má rozhodnout o tom, zda je neetické podnikání v Barmě také de iure nelegální. A je to nečekaně komplikovaný problém.
#AIRBUSTED. How Airbus‘ close partner AVIC is supplying arms to the Myanmar military and what Airbus should do about it. Detailní analýza všech aspektů spolupráce Airbusu s čínskými firmami a jejich důsledků pro Barmu.
Patrick McGee: Apple in China. Apple in China is the untold story of how the tech giant tied its fortunes to America’s biggest rival, transforming both company and country. Čínskou ekonomickou infrastrukturu vybudovaly investice soukromých západních korporací a jejich agenda, nikoli místní zločinný režim. Patrick McGee vychází z prosté analýzy dodavatelsko-odběratelských řetězců na příkladu firmy Apple.
SASAC je klíčová vládní agentura (zkratka Komise Státní rady pro kontrolu a správu státního majetku), ta by měla zajišťovat přímou kontrolu státu nad zahraničními investicemi, a to i v případě.
*
Host: Martin Hála (Sinopsis)
Moderuje: Ondřej Cakl (Integria)
Námět a scénář: Ondřej Cakl
Zvuk, střih, produkce: Pavel Kraus
Hudba: Petr Lovětínský
Vydává: Integria, z. ú.
V epizodě je použit zvukový záznam z reportáže ČRo „Česká firma dodávala do Myanmaru software na ‚vysávání‘ dat z mobilů.“
CC: BY-NC-ND Integria, z.ú. 2025